Backsplash Griddle
$50.00
MSRP:
Product Details
Product Specs
| Length | 12.7 in |
| Width | 11.5 in |
| Height | 1.2 in |
| Weight | 3.5 lbs |
| Material | Cast Aluminum |
| Color | Graphite |
| Shape | Rectangle |
| Nonstick | Yes |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Made In | America of domestic & imported materials |
Use & Care
1. Before first use and after each subsequent use, hand wash pan thoroughly.
2. Dishwasher use is not recommended, as it may shorten the life of the nonstick coating.
3. Use moderate heat to obtain the most effective cooking properties and prevent damage to the pan and stove. Glass top stoves are especially susceptible to damage from an overheated pan.
4. Always use adequate ventilation when cooking.
5. While not necessary, cooking with butter or oil will improve cooking performance and taste of food.
6. Do not use metal scouring pads, abrasive cleaners or sharp cooking utensils; they will scratch the nonstick.
Product Reviews
Write a Review
Write a Review
$50.00
MSRP:


Posted by John Giller
Posted by Greg
Posted by Fort Collins Dad
Posted by Nordic Ware
Posted by Marlene
Posted by Nordic Ware
Posted by joseph
Posted by Jann
Posted by William
Posted by Marcia
Posted by Don
Posted by Chris