Italian Frittata/Omelet Pan
$60.00
MSRP:
Product Details
Product Specs
| Length | 8.6 in |
| Width | 4.8 in |
| Height | 1.6 in |
| Weight | 1.6 lbs |
| Material | Aluminum with stainless steel handles |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Nonstick | Yes |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Made In | America of domestic & imported materials & components |
Use & Care
Making Frittatas:
1. Saute fillings in the top half of the pan. Pour beaten eggs into the HANDLE half of the pan. Cook two minutes until eggs begin to set up
2. Close lid to combine fillings with eggs. Flip pan and cook 2 minutes.
3. Open lid and sprinkle frittata with cheese. Close lid and cook until golden brown.
Making Omelets:
1. Pour beaten eggs into both halves of the pan. when eggs begin to set up, add fillings to HANDLE half of pan.
2. Close lid to fold omelet. Remove from heat to complete cooking.
3. Serve omelet garnished with desired toppings.
Care:
1. Before initial use and after subsequent uses, hand wash with hot soapy water.
2. Use moderate heat to obtain the most effective heating pattern on cooking surface. High heat can be damaging to the pan and stove.
3. Metal utensils, scouring pads and abrasive cleaners should not be used on nonstick surfaces.
4. Always use adequate ventilation when cooking.
Product Reviews
Write a Review
Write a Review
$60.00
MSRP:


Posted by Julian W MCKINNIE
Posted by Mary M
Posted by Jackie
Posted by E Charles Wright
Posted by Oscar Bresolin
Posted by Simone
Posted by pritchardrf@yahoo.com