New
Basalt Dual Top Grill Griddle
$60.00
MSRP:
|
Out of Stock
Product Details
Interior Dimensions:
L: 10.3 in.
W: 18.8 in.
H: 1 in.
Material: Cast Aluminum
Warranty: 5 Year Warranty
Weight: 3 lbs
Made In: America of domestic & imported materials
California Code 109010 Information: Click here to learn more.
Product Specs
| Length | 10.3 in |
| Width | 18.8 in |
| Height | 1 in |
| Dimensions | 18" x 10" |
| Weight | 3 lbs |
| Material | Cast Aluminum |
| Color | Graphite |
| Shape | Rectangle |
| Nonstick | Yes |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Made In | America of domestic & imported materials |
Use & Care
USE AND CARE INSTRUCTIONS
- Hand wash with warm soapy water. Scouring pads and abrasive cleaners should not be used on nonstick surfaces.
- We recommend silicone, nylon and wooden utensils for use with this pan to protect the nonstick surface. Metal utensils can damage the nonstick coating.
- Dishwasher use is not recommended, as it will diminish the release properties of the nonstick coating with time.
- Use moderate heat to obtain the most effective heating properties. Excessive heat can be damaging to the pan and stovetop.
- Oven and grill-safe to 475˚F. Compatible with electric, gas and ceramic stovetops.
- Never leave an empty pan on a hot burner unattended. Pan is for stovetop, grill and oven use.
- Always use adequate ventilation when cooking.
- While not necessary, cooking with butter or oil will improve performance and taste of food.
Product Reviews
This product doesn't have any reviews yet. Try it out and let us know what you think!
Write a Review
Write a Review
$60.00
MSRP:

