14" Spun Wok
$60.00
MSRP:
Product Details
Product Specs
| Length | 13.9 in |
| Width | 13.9 in |
| Height | 3.8 in |
| Weight | 4.1 lbs |
| Material | Aluminized Steel with stainless steel handle |
| Color | Gray |
| Shape | Round |
| Nonstick | Yes |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Made In | America of domestic & imported materials & components |
Use & Care
1. Before initial use and after subsequent uses, hand wash with warm, soapy water.
2. Dishwasher use is not recommended, as it may shorten the life of the nonstick coating and may dull the exterior of your pan.
3. Use moderate heat to obtain the most effective heating properties. Excessive heat can be damaging to the pan and stovetop.
4. Metal utensils, scouring pads and abrasive cleaners should not be used on nonstick surfaces.
5. Never allow cookware to boil dry or leave an empty pan on a hot burner unattended. These will both cause damage to the pans cooking properties.
6. While not necessary, cooking with butter or oil will improve performance and taste of food.
Product Reviews
Write a Review
Write a Review
$60.00
MSRP:


Posted by Earl Gazee
Posted by Nordic Ware
Posted by Pattie L
Posted by Tim Cowley
Posted by MAX M MOHAN
Posted by L Parkinson
Posted by Nordic Ware
Posted by Karina
Posted by Tom
Posted by Jeffrey
Posted by Darleen
Posted by Mark
Posted by ANTHONY
Posted by ANTHONY
Posted by Cherry
Posted by Bill T.
Posted by brian