Steam Cooker
$16.00
MSRP:
|
Out of Stock
Product Details
Interior Dimensions:
L: 10.4 in.
W: 6.6 in.
H: 2.1 in.
Material: BPA-free and Melamine Free Plastic, High-Heat Plastic
Warranty: 5 Year Warranty
Weight: 0.5 lbs
Made In: USA
California Code 109010 Information: Click here to learn more.
Product Specs
| Length | 10.4 in |
| Width | 6.6 in |
| Height | 2.1 in |
| Weight | 0.5 lbs |
| Material | BPA-free and Melamine Free Plastic, High-Heat Plastic |
| Color | Red |
| Shape | Round |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Made In | USA |
Use & Care
Use:
1. Pour 1/4 cup water into steamer base. Place bite-sized vegetables on steaming rack and cover with lid, close the vent
2. Cook 3-5 minutes, or until tender (cooking times may vary depending on microwave used).
Care:
1. Before initial use and after subsequent uses, wash and dry thoroughly
2. Dishwasher safe.
3. Not safe for stovetop or oven use.
4. Sharp metal utensils may scratch bowls and are not recommended.
Product Reviews
Write a Review
Write a Review
$16.00
MSRP:

Posted by Joe
Posted by Laurie M
Posted by Nellie Nobody
Posted by Bob
Posted by Nordic Ware
Posted by Michael
Posted by Nordic Ware
Posted by Lynda
Posted by Mo Marks
Posted by Dorothy
Posted by Sylvie