Naturals® Classic Large Cookie Sheet
$20.00
MSRP:
|
Out of Stock
Product Details
Interior Dimensions:
L: 14.1 in.
W: 13.1 in.
H: 1 in.
Material: Aluminum
Warranty: Lifetime Warranty
Weight: 1.1 lbs
Made In: America of domestic & imported materials
California Code 109010 Information: Click here to learn more.
Product Specs
| Length | 14.1 in |
| Width | 13.1 in |
| Height | 1 in |
| Dimensions | 13" x 14" |
| Weight | 1.1 lbs |
| Material | Aluminum |
| Color | Silver |
| Shape | Rectangle |
| Nonstick | No |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Made In | America of domestic & imported materials |
Use & Care
1. Before initial use and after subsequent uses, hand wash with warm, soapy water. Not recommended for dishwasher use, as discoloration will occur but will not affect baking properties.
2. Season pan with a solid or spray vegetable shortening before each baking use or line with parchment paper.
3. Scouring pads and metal utensils may scratch pan, but will not affect baking performance.
4. Aluminum is reactive to the acids in certain foods such as vinegar and tomato products which may darken, pit or corrode the pan.
Product Reviews
Write a Review
Write a Review
$20.00
MSRP:


Posted by Baker
Posted by Pjean
Posted by Sherry
Posted by J
Posted by Mary
Posted by Keli
Posted by carolyn