Naturals® Classic Metal Covered Baking Pan
$31.00
MSRP:
Product Details
Product Specs
| Length | 13 in |
| Width | 8.9 in |
| Height | 2.5 in |
| Dimensions | 9" x 13" |
| Weight | 1.2 lbs |
| Material | Aluminum |
| Color | Silver |
| Shape | Rectangle |
| Nonstick | No |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Made In | America of domestic & imported materials |
Use & Care
1. Before initial use and after subsequent uses, hand wash with warm, soapy water.
2. Dishwasher use is not advised, as discoloration will occur due to the cleaning agents used in automatic dishwasher detergent. This discoloration is merely cosmetic and will not affect baking properties or safety of the pan.
3. Natural aluminum pans work well with parchment paper, silicone baking mats, and also traditional butter or shortening and flour methods. When roasting savory foods such as vegetables, butter or cooking oil work well.
4. Nylon, wood, or silicone utensils are recommended. Metal utensils and scouring pads may scratch natural aluminum pans, but will not affect baking performance.
5. Aluminum is reactive to acidic ingredients such as vinegar and tomato products. These foods may darken, pit or corrode the pan after prolonged use.
Product Reviews
Write a Review
Write a Review
$31.00
MSRP:


Posted by Alexandria
Posted by Rebekah C
Posted by Kevin Gray
Posted by SUSAN HARVEY
Posted by Steven
Posted by SunnyD
Posted by Barb
Posted by Lynell
Posted by Ruth
Posted by Kristin
Posted by Keith
Posted by Lizabeth I
Posted by Annette cataldo
Posted by Sandra
Posted by Ashley
Posted by Marlene
Posted by Jane
Posted by Jane
Posted by C B McCabe
Posted by Anna
Posted by Dawn Hogan
Posted by Liz