8 Inch Heat Tamer and Induction Stove Adapter Plate
$23.00
MSRP:
|
Out of Stock
Product Details
Interior Dimensions:
L: 7.8 in.
W: 7.8 in.
H: 0.3 in.
Material: Aluminized Steel
Warranty: 5 Year Warranty
Weight: 1.4 lbs
Made In: America of domestic & imported materials
California Code 109010 Information: Click here to learn more.
Product Specs
| Length | 7.8 in |
| Width | 7.8 in |
| Height | 0.3 in |
| Weight | 1.4 lbs |
| Material | Aluminized Steel |
| Color | Graphite |
| Shape | Round |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Made In | America of domestic & imported materials |
Use & Care
1. Burner plate will become hot with use and should cool completely before handling.
2. Use moderate heat to obtain the most effective cooking properties. Cooking with high heat is not recommended.
Product Reviews
Write a Review
Write a Review
$23.00
MSRP:


Posted by Joanne Evans
Posted by Slow Jo
Posted by Denise
Posted by anon
Posted by Nordic Ware
Posted by Dorothy
Posted by Anna-Lee
Posted by Renee