Translucent Bundt® Cake Keeper
$20.00
MSRP:
|
Out of Stock
Product Details
Interior Dimensions:
L: 10.6 in.
W: 10.6 in.
H: 5 in.
Material: BPA-free and Melamine Free Plastic
Warranty: 5 Year Warranty
Weight: 1.5 lbs
Made In: USA
California Code 109010 Information: Click here to learn more.
Product Specs
| Length | 10.6 in |
| Width | 10.6 in |
| Height | 5 in |
| Weight | 1.5 lbs |
| Material | BPA-free and Melamine Free Plastic |
| Color | Clear |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Made In | USA |
Use & Care
1. Before initial use and after subsequent uses, hand wash with warm, soapy water.
2. For storage and display use only. Not for oven use.
3. To lock cake keeper, place lid on top of base.
4. Holding firmly, twist lid clockwise until it clicks into locked position.
5. Let baked goods cool completely before placing on cake keeper base.
6. Cutting cake on cake keeper base will result in scratches and is not recommended unless using a plastic knife blade.
Product Reviews
Write a Review
Write a Review
$20.00
MSRP:

Posted by CHARLENE MURPHY
Posted by Lynn Hamilton
Posted by Nordic Ware
Posted by Angela
Posted by Laura
Posted by Cheri
Posted by Cindy