Quick Pop Single Serve Popper
$12.50
MSRP:
Product Details
Product Specs
| Length | 9 in |
| Width | 8.5 in |
| Height | 6.4 in |
| Weight | 0.8 lbs |
| Material | BPA-free and Melamine Free Plastic |
| Color | Red |
| Shape | Round |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Made In | USA |
Use & Care
1. Before initial use and after subsequent uses, hand wash with warm, soapy water.
2. Do not cook with oil or butter during popping phase, as damage to popper may result. You may add it after your corn has popped. Never exceed 1/4 cup kernels.
3. Do not use with disposable power concentrating cups, which will damage your popper.
4. Use oven mitts when handling — popper will be very hot.
5. Top rack dishwasher safe
COOKING INSTRUCTIONS
1. Place 1/4 cup popcorn kernels into popper bowl and place lid on top. Do not add oil or butter prior to popping.
2. Cook on high for 3- 3 1/2 minutes. Cooking time will vary depending on the microwave. Cooking is complete when the rate of the popping slows down to 1-2 seconds between popping. Using oven mitts, remove popper and immediately remove lid. Use proper precaution as the bowl will be hot. Allow to cool before repeated use.
3. If desired, add butter or seasonings at this time. You can place lid back on the bowl and shake to distribute butter and seasonings.
Product Reviews
Write a Review
Write a Review
$12.50
MSRP:

Posted by Ariane
Posted by ds
Posted by Amy
Posted by Max
Posted by Pamela
Posted by Tanita Green
Posted by Sandy
Posted by JOANN SCHULDT
Posted by Pam
Posted by Mary Pohjonen
Posted by Nordic Ware
Posted by Nina Elmshaeuset
Posted by Pam
Posted by Domenick
Posted by Monika
Posted by Pamela
Posted by christine
Posted by Cindy Piper
Posted by Nadine
Posted by Dee
Posted by Lucy
Posted by RG1
Posted by Michael
Posted by Popcorn Lover!
Posted by Ginny
Posted by Marian
Posted by TLC