Naturals® Compact Ovenware 5" Mini Pie Pan
$9.50
MSRP:
|
Out of Stock
Product Details
Interior Dimensions:
L: 5.3 in.
W: 5.3 in.
H: 1.4 in.
Material: Formed Aluminum
Warranty: 5 Year Warranty
Weight: 0.5 lbs
Made In: America of domestic & imported materials
California Code 109010 Information: Click here to learn more.
Product Specs
| Length | 5.3 in |
| Width | 5.3 in |
| Height | 1.4 in |
| Dimensions | 5" x 5" |
| Weight | 0.5 lbs |
| Material | Formed Aluminum |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Nonstick | No |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Made In | America of domestic & imported materials |
Use & Care
- Before initial use and after subsequent uses, hand wash with warm, soapy water.
- Dishwasher use is not advised, as discoloration will occur due to the cleaning agents used in automatic dishwasher detergent. This discoloration is merely cosmetic and will not affect baking properties or safety of the pan.
- For best results in a countertop or toaster oven, ensure that oven shelf is in the middle or lower position. Oven safe to 5OO°F / 26O°C
Product Reviews
Write a Review
Write a Review
$9.50
MSRP:


Posted by S Devine
Posted by Browniebaker